A női szerepek egyensúlya felé

Home / Egyéb / A női szerepek egyensúlya felé

Női szerepek – a csapból is ez folyik

Rengeteg cikk születik ebben a témában, tele vannak vele a női magazinok, a pszichológiai oldalak, magazinműsorok. Nehéz ma nőnek lenni, megfelelni minden női szerepnek és elvárásnak – agyonjáratott frázisok ezek. Miért?

Egyrészt azért, mert valóban így van.

Így van, mert a régi modell már nem érvényes: társadalmi szinten majdnem minden lehetőség nyitva áll a nők előtt is, ami korábban csak a férfiak privilégiuma volt, és ezzel többé-kevésbé élnek is a nők. Tehát ezen a téren több feladatot vállalnak, kenyérkeresők lettek, karriert építenek, vezető- és politikai pozíciókat töltenek be, céget alapítanak, élsportolók lesznek, akár kamiont vezetnek. A család szintjén továbbra is betöltik az anya szerepet, a gyerekek körüli teendők többségét ők látják el, vezetik a háztartást. A családban ellátandó – klasszikusan női feladatként számon tartott – teendők egy részét átveszik a férfiak, hogy melyik családban milyen arányban, az változó. Az pedig nyilvánvaló, hogy vannak olyan témák, amikből nem lehet elvenni, amit nem lehet átadni. Szülni és szoptatni csak a nők tudnak, anyának lenni tehát az egyetlen olyan szerep, ami kizárólag női privilégium.

A női archetípus azonban jóval több a fizikai megnyilvánulásoknál. Ez az archetípus befogadó, elfogadó, érzelmes, ösztönös, gyengéd. A nő a harmónia megteremtője, a szépség és az érzelmek hordozója. Mindez pedig nem csupán a testi, hanem lelki és szellemi oldalon is érvényes. A női minőség belül is jelen van, akkor működik harmonikusan, ha szellemi és lelki szinten is élni tudjuk ezeket a minőségeket.

És itt jön a „másrészt”. Egyre többször és folyamatosan látjuk, hogy mindez együtt így nem jól működik, az új modell még nem forrt ki, és mert nincs meg az a tuti megoldás, ami harmóniában működtethető. Azzal, hogy a nők is egyre több erőbedobást igénylő feladatokat, szerepeket látnak el, könnyen belecsúsznak abba a helyzetbe, hogy az érzékeny belső egyensúly felborul.

Az erő ára

A többletfeladatokhoz erő kell, energia. Honnan jut? Hiszen, ahhoz hogy több legyen valahol – ahol korábban nem volt vagy nem volt szokás használni, mondhatjuk úgy is, hogy nem jellemző a női archetípusra – egy másik helyről el kell venni, át kell csoportosítani. A többletenergia nincsen ingyen. Mi az ár? Lehet, hogy egy kicsit felbillen az egyensúly, de többé-kevésbé ellavírozgatunk vele. Vagy határozottan felborul, ez pedig kiütközik valamilyen működési zavarban vagy hiányban egy vagy több életterületen, akár betegség képében is megmutatkozhat. És akkor már fáj a test és lélek.

A női működés egyensúlyának felborulása különböző formákban jelenhet meg a hétköznapokban, változatos tüneteket tud okozni, kivetülhet a párkapcsolatra, anyaságra, gyerekvállalással kapcsolatos kérdésekre egyaránt. A lélek megfizeti az árat.

Az igazi kérdés az az, hogy mit kezdjünk ezzel…

Családállítóként is látom, hogy mennyire érzékeny terület a női lét témaköre, sok kliensem keres meg ide kapcsolódó nehézségekkel. Nem ritkán az indító beszélgetésből az körvonalazódik, hogy a hozzám forduló nő nehezen vagy egyáltalán nem találja meg az egyensúlyt az egyes életterületei között. Összecsapnak a feje felett a hullámok a hétköznapok során, egyszerre szeretne jó feleség, gondos anya, dolgozó nő és mindeközben fitt, edzett és csinos is lenni, de bizony beletörik az a bizonyos bicska. Billeghet a párkapcsolat, gond van a gyerekekkel, nőgyógyászati betegség tünetei jelentkeznek, a jelzések igazán sokfélék lehetnek. Az is lehet, hogy valamelyik szerep, feladat egyáltalán nem tud teljesülni, nincs párkapcsolat, nem érkezik a családba baba.

Nem feladatom eldönteni, hogy az élete adott pontján mekkora és milyen minőségű feladatot vállaljon valaki. Amiben segíteni tudok az az, hogy a családállítás módszerével megmutatom, hol billent meg lélekszinten a belső működés, mi okozhatja az egyensúly elvesztését, és ezeket a blokkokat tudjuk oldani. Legtöbb esetben már valamely tudattalan minta feloldása óriási megkönnyebbülést eredményez, mindennapi szinten is kioldódnak feszültségek. Bizonyos esetekben pedig az elakadás feloldását követően már tisztán, berögzült minták és a családi rendszerből hozott blokkok nélkül tekinthet az életére a kliens. Kipróbálhatja, megérezheti, hogy egyes döntési vagy annak alternatívája milyen hatással lesz a lelkére, mi az, ami számára optimális, harmonikus, illetve mi az, amiért akár valamilyen „árat” kell fizetni.

Nő, anya, dolgozó nő…

foots-73310_1920A családállítás eszköztára többféle megoldási lehetőséget kínál, különböző irányokban is elindulhatunk az oldás felé a konkrét esettől függően. Ezek közül itt egyet ragadok ki, azt, amikor egy állítás célja konkrétan a belső egyensúly helyreállítása, más néven a „belső team” harmóniájának megteremtése. A ’belső team állítás’ során az egyes személyiségrészekkel dolgozunk, ezek egymáshoz való viszonyát vesszük górcső alá, és az oldás is ezen a vonalon történik. Az állításban megjelenítjük a személyiség elemeit: a ’Nő’, az ’Anya’, a ’Dolgozó nő’ (élethelyzettől függően ez lehet pl. a ’Vállalkozó nő’, a ’Művésznő’ stb.), és szükség esetén megjelenhet a ’Gyermek énrész’ is. Célunk, hogy ez a „belső team” lélekszinten összehangoltan működjön, minden énrész az őt megillető szerephez és belső megbecsüléshez jusson, jól működő része legyen a „team”-nek.
family-2730602_1920
Renáta esete is ilyen volt. Házasságukba többévi próbálkozás ellenére sem érkezett meg a várva várt baba. Mivel orvosi indokot nem diagnosztizáltak náluk, ezért a lelki okokat kezdték keresni, és Renáta reménykedve jött családállításra abban bízva, hogy megoldást találhat végre. Több irányból teszteltük a lehetséges okokat, végül Renáta esetében a belső team vizsgálatával mutatkozott meg a probléma gyökere. A ’fókusz’ (Renáta) képviselőjén kívül a  ’gyermek énrész’, a ’női énrész’ és az ’anya énrész’ állt a képben, illetve a folyamat bizonyos szakaszaiban a megszületendő gyermek képviselője is megjelent. A női énrész szinte teljes érdektelenségbe burkolózott, elszigetelte magát a többiektől, a cél tehát az lett, hogy Renáta befogadja, elismerje, integrálja, a belső teamjének élő részévé tegye a női énrészét, ennek eredményeként pedig személyiségének női oldalát is működtetni tudja. Szembesülnie kellett azzal, hogy ha ezt nem futtatná át magán, ha ezt nem viszi véghez, ennek akár az is lehet a következménye, hogy nem fog gyermeke születni, hiszen ez az a része, a “női énrész”, amely a párkapcsolat működtetéséért felelős, és a gyermek megfoganása csak általa valósulhat meg. 

Ha úgy érzed, családállítás segítségével szeretnél válaszokat, megoldást találni az életedben megjelenő nehézségekre, a közelgő csoportos családállítás időpontokat itt találod, és itt érhetsz el.

Polgár Judit – családállító tanácsadó

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük